Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Menu

Wernisaż wystawy "Portrety i monety" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie
data publikacji: 27/09/2011, autor: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Wystawa "Portrety i monety"

 

W dniu 3 października podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego JM Rektor UEK prof. Roman Niestrój oraz Dyrektor Oddziału NBP w Krakowie prof.Wiesław Gumuła otworzyli wystawę"Portrety i monety". Ekspozycja będzie dostępna dla wszystkich chętnych do końca października w Pawilonie Dydaktyczno-Sportowym na kampusie Uczelni przy ul. Rakowickiej 27 w Krakowie.

 

Narodowy Bank Polski jako jedyna instytucja upoważniona do emisji pieniądza w Polsce, od niemal 50 lat wydaje również monety kolekcjonerskie. Są one nie tylko eksponatami cennymi dla numizmatyków, lecz także lekcją historii dla Polaków - przypominają bowiem o wydarzeniach i osobach ważnych dla naszego kraju. Do tej pory NBP upamiętnił na monetach kolekcjonerskich ponad 450 tematów - najważniejszych dla Polaków wydarzeń i wybitnych rodaków. Chcąc ukazać ich piękno i znaczenie, NBP przygotowało wystawę fotograficzną, której ideą jest zaprezentowanie najciekawszych polskich monet i banknotów kolekcjonerskich przez osobistości świata kultury, finansów czy sportu. Na ponad 100 fotografiach znaleźli się wybitni przedstawiciele świata kultury i życia społecznego, aktorzy, ekonomiści, sportowcy, medaliści olimpijscy oraz podróżnicy, którzy prezentują najpiękniejsze monety okolicznościowe NBP. Tematyka każdej z prezentowanych monet jest związana z dorobkiem zawodowym lub życiem osobistym danej osoby.

 

Na wystawie można zobaczyć m.in. portret Jerzego Buzka, który prezentuje monetę „Przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej", Lecha Wałęsy z monetą „Polski sierpień 1980", Tadeusza Mazowieckiego z monetą „Wybory 4 czerwca 1989 r.", kardynała Stanisława Dziwisza ze złotą monetą „Beatyfikacja Jana Pawła II - 1 V 2011", Małgorzatę Niemen prezentującą monetę poświęconą Czesławowi Niemenowi, Jerzego Owsiaka z monetą „10 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy" i wielu innych znanych Polaków.

 

Wystawa „Portrety i monety" ma charakter edukacyjny odwiedziła już 16miast Polski, a w przyszłości zostanie zainstalowana w budowanym obecnie w siedzibie NBP Centrum Pieniądza i będzie dostępna nieodpłatnie dla odwiedzających bank centralny.

 

Portrety wykonywane są w niestandardowych, artystycznych  ujęciach, z których każde jest osobnym obrazem człowieka i monety.

Obecnie trwają wystawy w najlepszych miejscach w szesnastu miastach w Polsce. Po zakończeniu wystawy fotografie wraz z prezentowanymi monetami i autografami osób występujących na portretach zostaną przekazane na aukcję wspierającą jubileuszowy XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w styczniu 2012 r. Narodowy Bank Polski planuje dodatkowo upamiętnić jubileusz WOŚP przypadający na przyszły rok poprzez emisję monet okolicznościowych. Narodowy Bank Polski jest jedyną instytucją uprawnioną do emisji pieniądza w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Linki